anccricket

cricket world

CRICKET BLOG

SRI LANKAN PREMIER LEAGUE CRICKET 2011

Posted by anccricket on July 1, 2011 at 2:47 PM



The first edition of the Sri Lankan Premier League will be held in 2011. The Sri Lankan Premier League 2011 will start on July 19 and will continue till August 4 and is a branded version of the Inter-Provincial Twenty20. There are seven teams in the SLPL and all these seven teams will play each other once before the top four sides clash in the semi-finals, followed by a final.


The seven teams playing the tournament are Basnahira Bears, Kandurata Kites, Nagenahira Nagas, Ruhuna Rhinos, Uthura Oryxes, Uva Unicorns and Wayamba Wolves. Wayamba had won the tournament in the 2010 edition of the tournament.


The Bears will be led by Tillakaratne Dilshan, the Kites will have Kumar Sangakkara as their captain, Shahid Afridi will lead the Nagas, Sanath Jayasuriya will be the captain of the Rhinos, Daniel Vettori leads Oryxes, Unicorns get skippered by Chaminda Vaas and the Wolves will have Mahela Jayawardene at the top.


According to the SLPL format, each side can pick a maximum of five foreign cricketers in their squad and four of them will be able to play in the eleven member side. Of the rest of the seven Sri Lankan cricketers in the playing eleven, one should be an under-21 player.All the games of the tournament will be held at the R Premadasa Stadium in Colombo.



International Players Supposed to Arrive in SLPL T20 League:



Pakistan – Shoaib Akhtar, Shoaib Malik, Shahid Afridi, Abdul Razzaq, Umar Akmal, Umar Gul, Saeed Ajmal and Misbah ul Haq

 

India – Pathan Brothers ( Others will be announced Later )

 

Australia – Saun Tait, Saun Marsh, David Warner ( Others will be announced Later)

 

West Indies – Chris Gayle, Bravo Cousins ( Others will be announced Later )

 

South Africa – Hershal Gibbs ( Others will be announced Later )

 

New Zealand – Danial Vettori – ( Others will be announced Later )






Schedule for Sri Lanka Premier League 2011


1st Match

Date: July 19, Tuesday

Time: 14:30 GMT | 20:00 local

Team: Basnahira Bears v Kandurata Kites

 


2nd Match

Date: July 20, Wednesday

Time: 10:30 GMT | 16:00 local

Team: Nagenahira Nagas vs Ruhuna Rhinos

 


3rd Match

Date: July 20, Wednesday

Time: 14:30 GMT | 20:00 local

Team: Uthura Oryxes v Wayamba Wolves

 


4th Match

Date: July 21, Thursday

Time: 10:30 GMT | 16:00 local

Team: Uva Unicorns v Basnahira Bears

 


5th Match

Date: July 21, Thursday

Time: 14:30 GMT | 20:00 local

Team: Kandurata Kites v Nagenahira Nagas

 


6th Match

Date: July 23, Saturday

Time: 10:30 GMT | 16:00 local

Team: Ruhuna Rhinos v Uthura Oryxes

 


7th Match

Date: July 23, Saturday

Time: 14:30 GMT | 20:00 local

Team: Wayamba Wolves v Uva Unicorns

 


8th Match

Date: July 24, Sunday

Time: 10:30 GMT | 16:00 local

Team: Basnahira Bears v Nagenahira Nagas

 


9th Match

Date: July 24, Sunday

Time: 14:30 GMT | 20:00 local

Team: Kandurata Kites v Ruhuna Rhinos

 


10th Match

Date: July 25, Monday

Time: 10:30 GMT | 16:00 local

Team: Uthura Oryxes v Uva Unicorns

 


11th Match

Date: July 25, Monday

Time: 14:30 GMT | 20:00 local

Team: Wayamba Wolves v Basnahira Bears

 


12th Match

Date: July 26, Tuesday

Time: 10:30 GMT | 16:00 local

Team: Kandurata Kites v Uthura Oryxes

 


13th Match

Date: July 26, Tuesday

Time: 14:30 GMT | 20:00 local

Team: Nagenahira Nagas v Wayamba Wolves

 


14th Match

Date: July 28, Thursday

Time: 10:30 GMT | 16:00 local

Team: Ruhuna Rhinos v Uva Unicorns

 


15th Match

Date: July 28, Thursday

Time: 14:30 GMT | 20:00 local

Team: Uthura Oryxes v Basnahira Bears

 


16th Match

Date: July 29, Friday

Time: 10:30 GMT | 16:00 local

Team: Wayamba Wolves v Kandurata Kites

 


17th Match

Date: July 29, Friday

Time: 14:30 GMT | 20:00 local

Team: Uva Unicorns v Nagenahira Nagas

 


18th Match

Date: July 30, Saturday

Time: 10:30 GMT | 16:00 local

Team: Basnahira Bears v Ruhuna Rhinos

 


19th Match

Date: July 30, Saturday

Time: 14:30 GMT | 20:00 local

Team: Kandurata Kites v Uva Unicorns

 


20th Match

Date: July 31, Sunday

Time: 10:30 GMT | 16:00 local

Team: Nagenahira Nagas v Uthura Oryxes

 


21st Match

Date: July 31, Sunday

Time: 14:30 GMT | 20:00 local

Team: Ruhuna Rhinos v Wayamba Wolves

 


1st Semi-Final

Date: August 2, Tuesday

Time: 14:30 GMT | 20:00 local

Team: TBC v TBC

 


2nd Semi-Final

Date: August 3, Wednesday

Time: 14:30 GMT | 20:00 local


Team: TBC v TBC

 

Final

Date: August 4, Thursday

Time: 14:30 GMT | 20:00 local

Team: TBC v TBC


Categories: CRICKET NEWS, CRICKET SCHEDULE

Post a Comment

Oops!

Oops, you forgot something.

Oops!

The words you entered did not match the given text. Please try again.

You must be a member to comment on this page. Sign In or Register

0 Comments